Zdrowe i pyszne hamburgery, czyli dawniej podła kanapka wyniesiona na szczyt sztuki kulinarnej
Jeszcze stosunkowo niedawno burgery nie kojarzyły się zbyt pozytywnie. Uważane były za podły rodzaj fast foodu, a już na pewno nie utożsamiano ich z żywnością zdrową. Czasy jednak się zmieniają i, podobnie jak w przypadku wielu innych potraw o wcześniej niskim prestiżu, hamburgery dziś potrafią być arcydziełami sztuki kulinarnej, które do tego będą jeszcze zdrowe.
Jakie mięso wołowe na burgery wybrać? Serce hamburgera
Mięso wołowe jest sercem hamburgera i nadaje mu wspaniały smak. Jednak do hamburgera nie można wybrać dowolnego mięsa wołowego. Przede wszystkim mięso wołowe na burgery nie powinno być zbyt chude, ale nie może być też bardzo tłuste. Wiele mistrzów kuchni zapytanych, jakie mięso wołowe na burgery polecają, odpowie, że idealna zawartość tłuszczu waha się pomiędzy 20 a 30 procent.
Do tego najlepiej jest używać wołowiny ekologicznej, co w szczególności dotyczy mężczyzn. Ekologiczna wołowina bowiem podnosi poziom testosteronu i pomocna jest przy budowaniu mięśni jednak wołowina zwykła, pełna chemii, hormonów i antybiotyków zabija męskie hormony i często zawiera kobiece hormony płciowe.
Zdrowe sosy dopełnieniem smaku
Przyrządzając samemu burgery, trzeba wystrzegać się kupnych sosów. Te, które dodawane są do burgerów w fast foodach i sprzedawane są w marketach, składają się niemal wyłącznie z niezdrowych tłuszczy, a zamiast przypraw, zawierają barwniki i syntetyczne substancje smakowe i zapachowe. Dlatego też sosy przyrządza się wyłącznie samodzielnie, podobnie jak keczup czy musztardę, jeżeli zależy nam, by burger był zdrowy.
Podstawą do sosu jest zazwyczaj majonez, który powinno się zrobić samemu i nie jest to trudne – to przecież tylko żółtka ubite z olejem. Do majonezu można dodać rozmaite przyprawy, zioła, czosnek, pomidory i inne składniki, i po prostu taką mieszankę potraktować blenderem.
Pamiętać należy też, że do domowego burgera powinno używać się jak najzdrowszych bułek. Popularne bułki do burgerów to same spulchniacze i konserwanty. Najlepiej kupić dobrej jakości bułki w piekarni. Coraz częściej można dostać w niej ekologiczne bułki wypiekane wedle tradycyjnych receptur.
Najnowsze komentarze